Shop Accessories for Your Vehicle
3.5L V6 engines -Stock heat range - 6-pack
ACCEL HP Spark Plugs are made with a Copper core which is a better conductor than Platinum and Iridium. They deliver a stronger spark especially in high performance applications where high combustion pressures are present. Copper is much better at dissipating heat than other materials which lessens the chance of a misfire. ACCEL HP Spark Plugs are gapable allowing you to open the gap exposing a larger flame kernel or close it if needed for high boost applications. All ACCEL HP Spark Plugs have machine rolled threads allowing for a more precise thread engagement and torque retention.
ACCEL HP Spark Plugs are made with a Copper core which is a better conductor than Platinum and Iridium. They deliver a stronger spark especially in high performance applications where high combustion pressures are present. Copper is much better at dissipating heat than other materials which lessens the chance of a misfire. ACCEL HP Spark Plugs are gapable allowing you to open the gap exposing a larger flame kernel or close it if needed for high boost applications. All ACCEL HP Spark Plugs have machine rolled threads allowing for a more precise thread engagement and torque retention.
- The Copper core is a better conductor than Iridium or Platinum plugs
- Copper dissipates heat much better than other materials
- "C" - Cut Design un-shrouds the spark kernel for a better burn
- Unlike Iridium or Platinum plugs, the ACCEL HP plugs are gapable
- Machine rolled threads for precise thread engagement
- Stock Heat Range
- Whether using on the street or on the strip, ACCEL HP Copper Core spark plugs deliver!
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2013-2018 | Ford C-Max |
| 2010-2020 | Ford EcoSport |
| 2010-2019 | Ford Edge |
| 2013-2019 | Ford Escape |
| 2015-2020 | Ford Expedition |
| 2011-2019 | Ford Explorer |
| 2011-2019 | Ford F-150 |
| 2010-2019 | Ford Flex |
| 2010-2018 | Ford Focus |
| 2010-2019 | Ford Fusion |
| 2017-2020 | Ford GT |
| 2015-2019 | Ford Mustang |
| 2010-2012 | Ford Ranger |
| 2019-2020 | Ford Ranger |
| 2010-2019 | Ford Taurus |
| 2010-2013 | Ford Transit Connect |
| 2019 | Ford Transit Connect |
| 2015-2019 | Ford Transit-150 |
| 2015-2019 | Ford Transit-250 |
| 2015-2019 | Ford Transit-350 |
| 2015-2019 | Ford Transit-350 HD |
| 2015-2019 | Lincoln MKC |
| 2010-2016 | Lincoln MKS |
| 2010-2019 | Lincoln MKT |
| 2010 | Lincoln MKX |
| 2010-2019 | Lincoln MKZ |
| 2019-2020 | Lincoln Nautilus |
| 2015-2020 | Lincoln Navigator |
| Attributes | |
| Application | Ford EcoBoost, Ford EcoBoost |
| ASIN | B01MQR8IJ5 |
| Assembly Method | Tapered |
| Brand | ACCEL |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Spark Plugs |
| Clearance Category | Ignition |
| Country of Origin (Primary) | CZ |
| Discount Percentage | 26-50% |
| Emission Code | 2, 2 |
| GAP | .030" |
| Gap Size | 0.030 in. |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Heat Range | Stock, Stock |
| Hex Size | 0.625 in., 5/8" |
| Length | Standard, Standard |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Package Quantity | 6 |
| Part Type | Spark Plug |
| Product Type | Spark Plug, Spark Plug |
| Projected Tip | Yes, Yes |
| Qty | 6, 6 |
| Reach | 1.000 in., 1" |
| Resistor | Yes, Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Seat Type | Tapered, Tapered |
| Style | Copper Core, Copper Core |
| Sub Category | Secondary Ignition, Secondary Ignition |
| Thread Pitch | 1.25mm, 1.25 |
| Thread Size | 14mm, 14 |
| Torque Capacity | 7.2 ft/lbs. - 14.5 ft/lbs. |
| Torque Capacity (ft/lbs.) | 7.2 ft/lbs. - 14.5 ft/lbs. |
| Torque Specification | 7.2-14.5 lb.ft., 7.2-14.5 lb.ft. |
| Warranty Time | 90 |
| GTIN | 00090127745731 |