Shop Accessories for Your Vehicle
AEM silicone hose couplers are designed to connect air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM couplers are constructed from reinforced, multi-ply silicone.
AEM silicone hose couplers are designed to connect air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM couplers are constructed from reinforced, multi-ply silicone that can withstand very high working temperatures.
AEM silicone hose couplers are designed to connect air intake tubes for racers, builders and fabricators to create custom ducting for turbocharger systems and air intakes. AEM couplers are constructed from reinforced, multi-ply silicone that can withstand very high working temperatures.
- Connects 2-3/4 inch diameter tubes | 3 inches long | Constructed from durable reinforced silicone | Connects tubing to fit custom applications
- 3 inches long
- Constructed from durable reinforced silicone
- Connects tubing to fit custom applications
| Attributes | |
| Alternate Part Number | AEM-5-275 |
| ASIN | B001UEFWE4 |
| Attachment Method | Clamp-On |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black and Orange |
| Color / Finish | Black/Orange, Black/Orange |
| Color/Finish | Black/Orange |
| Country of Origin (Primary) | IN |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black / Orange |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4009110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 2.750 in. |
| Inside Diameter | 2.750 in. |
| Inside Diameter (in.) | N/A |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 3 in. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Silicone |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Diameter | 2.750 in. (69.9mm) |
| Outside Diameter | N/A |
| Outside Diameter (in.) | 2.75 |
| Package Content | 1 Coupler |
| Package Contents | 1 Coupler |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 2.800 in. (71mm) |
| Product Box Length | 3.300 in. (84mm) |
| Product Box Width | 3.100 in. (79mm) |
| Product Length | 3.000 in. |
| Product Style | AEM Coupler/Reducer |
| SDR Required Flag | N |
| Size | N/A |
| Standard Pack | 1 |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 00840879018696 |