Shop Accessories for Your Vehicle
Features
- Modern TIR optics for the highest intensity on the market
- Distinctive backlight feature
- Durable powdercoated aluminum construction
- Integrated Deutsch-style connector
- Pin-fin heatsink design
- Designed torture tested and assembled in USA
Overview
Introducing the Stage Series 2in LED Pod! Featuring higher output intensity than any other 2in light on the market these LED pods have been designed for maximum functionality with custom-engineered TIR optics shining in highly useful beam patterns all in a durable package.
Focused. Traditional optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare so not all of the light shines on target. Instead the custom-engineered TIR optic in the Stage Series 2in collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
Simple connections. All SSC2 LED pods feature a custom-molded DT type Deutsch-style connector on the back and come with a 6-inch pigtail with bare leads.
Backlight Functionality The Stage Series 2in LED Pod includes a distinctive backlight feature as well. The SSC2's backlight fully illuminates the TIR optic providing a more unique and modern look than the small indicator LEDs found in other products.
Proven Reliability. Stage Series LED lighting has been extensively tested for long-term operation from -40 to 185 degrees F along with vibration moisture intrusion and corrosion testing. All of these tests are completed to SAE standards just like factory components. They've also been put to the test on-road by racers and enthusiasts alike.
- Modern TIR optics for the highest intensity on the market
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) Stage Series 2" LED Pods. Two (2) Deutsch-style wire pigtails. Two (2) Mounting brackets and hardware.| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | Main Beam: 7.7, Backlight: 0.7 |
| Intensity (lux) | 91 000 cd, 91 000 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Spot |
| Measured Output (lumens) | 871 lm, 871 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V |
| Push or Twist Type | Push Type, Push Type |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 7.7, 7.7 |
| GTIN | 00691026125749 |