Shop Accessories for Your Vehicle
Features
- Modern TIR optics provide highest intensity on the market
- Backlight accent feature available in white amber red and blue
- Durable powdercoated aluminum construction
- Integrated Deutsch-style connector
- Engineered and Assembled in USA
Overview
Introducing the SS3 3 inch LED Pod! Featuring higher output intensity than any other 3 inch light on the market these LED pods have been designed for maximum functionality with custom-engineered TIR optics shining in highly useful beam patterns all in a durable package. All Stage Series LED pods are available in a cool white or selective yellow color and sport or pro power levels.
Focused. Traditional optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare so not all of the light shines on target. Instead the custom-engineered TIR optic in the SS3 collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency. The total intensity of the SS3 is much greater than other LED pods using basic optics or reflectors with a standard outer lens.
Backlight Functionality. The Stage Series 3inch LED Pod is now available with a distinctive backlight in your choice of white amber red and blue. The SS3's backlight fully illuminates the TIR optic providing a more unique and modern look than the small indicator LEDs found in other products.
Simple connections. All SS3 LED pods feature a custom-molded DT type Deutsch-style connector on the back and come with a 6-inch pigtail with bare leads.
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) SS3 3inch Flush LED Pods. Two (2) Deutsch-style wire pigtails. Two (2) Flush Frame Gaskets. Mounting hardware and drilling template. Specification guide.| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 36 |
| Intensity (lux) | 3,100 cd, 3,100 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Flood |
| Measured Output (lumens) | 3,000 lm, 3,000 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V |
| Push or Twist Type | Push Type, Push Type |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 36, 36 |
| GTIN | 00691025933161 |