Shop Accessories for Your Vehicle
K&N chromed stainless steel base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment helping to give your vehicle that show car look under the hood.
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This chromed stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
K&N base plates are used to secure the bottom of an air filter while adding to the visual appeal of the engine compartment. This chromed stainless steel base plate is a custom air filter assembly part that helps give your vehicle that show car look under the hood.
- 5-1/8 inch inside diameter
- Chrome finish
| Attributes | |
| Alternate Part Number | 01988 |
| ASIN | B001NAP01K |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8302300000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Height (in.) | 1.125 in. (29mm) |
| Item Height | 1.125 in. (29mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Length | 11 in (279 mm) |
| Length (in.) | 11 |
| Length (mm) | 279mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Material Used | Steel, Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 1.25 in (32 mm), 1.250 in. (32mm) |
| Product Box Length | 11 in (279 mm), 11.000 in. (279mm) |
| Product Box Width | 11 in (279 mm), 11.000 in. (279mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 50 |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Width | 5.125 in (130 mm) |
| Width (in.) | 5.125 in. (130mm) |
| GTIN | 40024844238298 |