Shop Accessories for Your Vehicle
The K&N Flame Arrestor makes the best air-filtration technology available for marine engine use. For high performance on the water, K&N Flame Arrestors will help you fly.
The K&N Flame Arrestor makes the best air-filtration technology available for marine engine use. Marine application owners can experience the increased horsepower and engine protection provided by K&N's oiled cotton gauze and epoxied screen filter element. For high performance on the water, K&N Flame Arrestors will help you fly.
The K&N Flame Arrestor makes the best air-filtration technology available for marine engine use. Marine application owners can experience the increased horsepower and engine protection provided by K&N's oiled cotton gauze and epoxied screen filter element. For high performance on the water, K&N Flame Arrestors will help you fly.
- Marine approved per SAE J1928 standard
- Smoothes and straightens incoming air
- Designed to increase horsepower & torque
- Washable and reusable
| Attributes | |
| Air Filter Height | 3.25 in (83 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Air Filter Washable | Yes |
| Alternate Part Number | 59-5020 |
| ASIN | B000AP8EU8 |
| Base Outside Length | 8.625 in (219 mm) |
| Base Outside Width | 4.5 in (114 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color / Finish | Red Filter, Stainless Steel Top |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.59 oz (18 ml) |
| Flange Angle | 1 degrees |
| Flange Inside Length | 4.75 in (121 mm) |
| Flange Inside Width | 2.938 in (75 mm) |
| Flange Length | 0.875 in (22 mm) |
| Flange Type | Angled |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.25 in (83 mm) |
| Inlet Diameter | 4.5 in (114 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Marine Approved | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Overall Height | 3.125 in (79 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 9.25 in (235 mm) |
| Product Box Length | 5.63 in (143 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Product Style | Flame Arrestor - Oval Flange Oval Tapered |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Stainless Steel |
| Top Outside Length | 8.5 in (216 mm) |
| Top Outside Width | 3.75 in (95 mm) |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| With Cotton Media | Yes |
| GTIN | 00024844021939 |