Shop Accessories for Your Vehicle
K&N XStream Air Flow Tops replace the top of your existing round filter and add a new dimension to engine breathing by feeding your engine all the air it can use. They are washable and reusable just like other K&N Air Filters.
K&N XStream Air Flow Tops replace the top of your existing round filter and add a new dimension to engine breathing by feeding your engine all the air it can use. They are washable and reusable just like other K&N Air Filters.
K&N XStream Air Flow Tops replace the top of your existing round filter and add a new dimension to engine breathing by feeding your engine all the air it can use. They are washable and reusable just like other K&N Air Filters.
- Replaces metal factory filter lid with a lid with a built-in air filter top
- Washable and reusable
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round Lid |
| Alternate Part Number | 66-1101 |
| ASIN | B00029WY4O |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | N/A |
| Diameter Outside (in.) | 11 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.68 oz (20 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Rigid |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Height (in.) | 1.00 in. (25mm) |
| Inside Diameter | N/A |
| Item Height | 1.000 in. (25mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.700 lbs. (0.8 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 11 in (279 mm) |
| Outside Width | 11 in (279 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 X-Stream Top Lid |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | Yes |
| Product Box Height | 12.3 in (312 mm), 12.300 in. (312mm) |
| Product Box Length | 12.2 in (310 mm), 12.200 in. (310mm) |
| Product Box Width | 2 in (51 mm), 2.000 in. (51mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Lid |
| Standard Pack | 1 |
| Top Material | Black Powder Coated |
| Top Material/Finish | Black Powder Coated |
| Top Style | X-Stream |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00024844036568 |