Shop Accessories for Your Vehicle
K&N Marine Style Vent Hose Adapters mount between the top and bottom plates of a custom chrome air filter assembly. Vent adapters accommodate breather hoses without drilling into the filter base.
K&N Marine Style Vent Hose Adapters mount between the top and bottom plates of a custom chrome air filter assembly. Vent adapters accommodate breather hoses without drilling into the filter base.
K&N Marine Style Vent Hose Adapters mount between the top and bottom plates of a custom chrome air filter assembly. Vent adapters accommodate breather hoses without drilling into the filter base.
- Adapt vent hoses to custom chrome air filter assemblies
- Chrome finish
- Available for hose sizes between 1/4 In. and 3/4 In.
- Sizes from 2-3/4 In. to 6 In.
| Attributes | |
| Air Filter Height | 6 in (152 mm) |
| Alternate Part Number | 85-1662 |
| ASIN | B00062YHXS |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Natural |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7616995190 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6 in (152 mm) |
| Height (in.) | 6.000 in. (152mm) |
| Hose Size | 0.625 in (16 mm) |
| Item Height | 6.000 in. (152mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.200 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 6 in (152 mm) |
| Length (in.) | 6 |
| Length (mm) | 152mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Vent Adapter |
| Package Material | Plastic Other, Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag, Box |
| Product Box Height | 1.25 in (32 mm), 1.250 in. (32mm) |
| Product Box Length | 9 in (229 mm), 9.000 in. (229mm) |
| Product Box Width | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Style | Marine Style Vent Hose Adapters |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.2 lb (0.1 kg) |
| Width | 1.25 in (32 mm) |
| Width (in.) | 1.25 in. (32 mm) |
| GTIN | 00024844030481 |