Shop Accessories for Your Vehicle
K&N 14 inch air filter drop base plates for replacement or special application needs.
K&N 14 inch air filter drop base plates for replacement or special application needs.
K&N 14 inch air filter drop base plates for replacement or special application needs.
- Fits carburetors with 5-1/8 inch flange
Information:
Improves Appearance Of Engine Compartment; Drops Bae Of Filter Below Carb Flange; Chrome Plated Steel| Attributes | |
| Alternate Part Number | 85-3545 |
| ASIN | B00029WY76 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7326908695 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Height (in.) | 1.00 in. (25mm) |
| Item Height | 1.000 in. (25mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.800 lbs. (0.8 kg) |
| Length | 14 in (356 mm) |
| Length (in.) | 14 |
| Length (mm) | 356mm |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| NAFTA Preference Criterion Code | D |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Base Plate |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 2.75 in (70 mm), 2.750 in. (70mm) |
| Product Box Length | 15.38 in (391 mm), 15.380 in. (391mm) |
| Product Box Width | 15.38 in (391 mm), 15.380 in. (391mm) |
| Product Style | Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Chrome |
| Top Material/Finish | Chrome |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.8 lb (0.8 kg) |
| Width | 14 in (356 mm) |
| Width (in.) | 14.000 in. (356mm) |
| GTIN | 00024844031594 |