Shop Accessories for Your Vehicle
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Application specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1999-2007 | Harley-Davidson FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson FLHRC Road King Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson FLHRI Road King |
| 2004-2007 | Harley-Davidson FLHRS Road King Custom |
| 2004-2006 | Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom |
| 1999-2007 | Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard |
| 1999-2005 | Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2007 | Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2005 | Harley-Davidson FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 2007 | Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2003-2006 | Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006-2007 | Harley-Davidson FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson FLHXI Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson FLST Heritage Softail |
| 2000-2015 | Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2000-2015 | Harley-Davidson FLSTF Fat Boy |
| 2010-2015 | Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2001-2006 | Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail |
| 2005-2015 | Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2006 | Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe |
| 2000-2003 | Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer |
| 2005-2007 | Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005-2006 | Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson FLSTSI Heritage Springer |
| 1999-2002 | Harley-Davidson FLTR Road Glide |
| 2007 | Harley-Davidson FLTR Road Glide |
| 2002-2006 | Harley-Davidson FLTRI Road Glide |
| 2008-2009 | Harley-Davidson FXCW Rocker |
| 2008-2011 | Harley-Davidson FXCWC Rocker C |
| 1999-2005 | Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson FXDBI Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Unique |
| Alternate Part Number | HD-1499 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.27 oz (8 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.625 in (41 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 3.63 in (92 mm) |
| Product Box Length | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Width | 8.5 in (216 mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Zinc |
| Top Style | Metal |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00024844071781 |