Shop Accessories for Your Vehicle
K&N Wrench-Off oil filters are engineered to help ensure high flow rates and exceptional protection from contaminants. Each filter comes with a hex nut welded to the top of the canister, allowing for easy removal with a standard wrench.
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded one-inch hex nut
- High capacity to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1963-1967 | AC Shelby Cobra |
| 1962-1968 | Alfa Romeo 2600 |
| 1958-1959 | American Motors Ambassador |
| 1958 | American Motors Rebel |
| 1976-1989 | Aston Martin V-8 |
| 1982-1983 | Audi 4000 |
| 1979-1985 | Audi 5000 |
| 1995 | Audi 90 Quattro |
| 1996-2006 | Audi A4 |
| 1996-2005 | Audi A4 Quattro |
| 1996-1998 | Audi A6 |
| 1995-1998 | Audi A6 Quattro |
| 1995-1996 | Audi Cabriolet |
| 2017-2020 | Chevrolet LCF 4500HD |
| 2017-2020 | Chevrolet LCF 4500XD |
| 2018-2020 | Chevrolet LCF 5500HD |
| 2017-2020 | Chevrolet LCF 5500XD |
| 2018-2020 | Chevrolet LCF 6500XD |
| 1959-1971 | Chrysler 300 |
| 1959-1972 | Chrysler Imperial |
| 1959-1972 | Chrysler New Yorker |
| 1959-1972 | Chrysler Newport |
| 1959-1960 | Chrysler Saratoga |
| 1959-1972 | Chrysler Town & Country |
| 1959-1961 | Chrysler Windsor |
| 1958-1961 | DeSoto Adventurer |
| 1961 | DeSoto DeSoto |
| 1958-1959 | DeSoto Firedome |
| 1958-1961 | DeSoto Fireflite |
| 1958-1959 | DeSoto Firesweep |
| 1971-1974 | DeTomaso Pantera |
| 1981-1989 | DeTomaso Pantera |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1963-1964 | Dodge 880 |
| 1964-1966 | Dodge A100 |
| 1970 | Dodge A100 |
| 1964-1970 | Dodge A100 Truck |
| 1967-1970 | Dodge A108 Van |
| 1950 | Dodge B-1 |
| 1950 | Dodge B-2 |
| 1951-1952 | Dodge B-3 |
| 1953 | Dodge B-4 |
| 1953 | Dodge B-4 Truck |
| 1971-1974 | Dodge B100 Van |
| 1971-1974 | Dodge B200 Van |
| 1971-1974 | Dodge B300 Van |
| 1954-1955 | Dodge C-1 |
| 1954-1955 | Dodge C-1 Truck |
| 1954-1955 | Dodge C-3 |
| 1973-1974 | Dodge CB300 |
| 1970-1972 | Dodge Challenger |
| 1966-1972 | Dodge Charger |
| 1958-1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1972 | Dodge Coronet |
| 1958-1961 | Dodge Custom |
| 1959 | Dodge D100 Pickup |
| 1968-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D100 Series |
| 1983 | Dodge D150 |
| 1959 | Dodge D200 Pickup |
| 1968-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D200 Series |
| 1979 | Dodge D300 |
| 1959 | Dodge D300 Pickup |
| 1968-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1960-1967 | Dodge D300 Series |
| 1984-1987 | Dodge D350 |
| 1960-1972 | Dodge Dart |
| 1958-1959 | Dodge Lancer |
| 1961-1962 | Dodge Lancer |
| 1968 | Dodge M300 |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1965-1972 | Dodge Monaco |
| 1961 | Dodge P100 Van |
| 1965-1967 | Dodge P100 Van |
| 1961 | Dodge P200 Van |
| 1965-1966 | Dodge P200 Van |
| 1973 | Dodge P200 Van |
| 1965 | Dodge P300 Van |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | HP-3001 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| ASIN | B000C3XD9U |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | High Temperature Nitrile |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5.719 in (145 mm) |
| Height (in.) | 5.719 in. (145 mm) |
| Item Height | 5.719 in. (145mm) |
| Item Weight | 1.300 lbs. (0.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3.656 in (93 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.13 in (156 mm), 6.130 in. (156mm) |
| Product Box Length | 3.88 in (98 mm), 3.880 in. (98mm) |
| Product Box Width | 3.88 in (98 mm), 3.880 in. (98mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 8-11 |
| Removal Nut | Yes |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Spin-On |
| Thread Size | .750 in. - 16UNF-2B |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16UNF-2B |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00024844035080 |