Shop Accessories for Your Vehicle
K&N Replacement Air Filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. K&N air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application specific sealing bead ensuring a precise fit
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable, most are pre-oiled and ready to ride
- One Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2005 | Polaris ATP 500 |
| 1999-2001 | Polaris Diesel (455cc) |
| 2000-2001 | Polaris Magnum 325 2x4 |
| 2000-2001 | Polaris Magnum 325 4x4 |
| 1999-2003 | Polaris Magnum 500 4x4 |
| 2001 | Polaris Ranger 2x4 425 |
| 2016-2018 | Polaris Scrambler 1000 XP |
| 2015 | Polaris Scrambler 1000 XP EPS |
| 2020-2025 | Polaris Scrambler 1000 XP S |
| 2022 | Polaris Scrambler 1000 XP S LE |
| 2001-2002 | Polaris Scrambler 500 2x4 |
| 1997-2012 | Polaris Scrambler 500 4x4 |
| 2015-2025 | Polaris Scrambler 850 |
| 2013-2014 | Polaris Scrambler 850 XP HO |
| 2013-2014 | Polaris Scrambler 850 XP HO EPS LE |
| 2015-2022 | Polaris Sportsman 1000 Touring XP |
| 2016 | Polaris Sportsman 1000 Touring XP Limited |
| 2024-2025 | Polaris Sportsman 1000 Touring XP Trail |
| 2015-2021 | Polaris Sportsman 1000 XP |
| 2016-2024 | Polaris Sportsman 1000 XP High Lifter Edition |
| 2016-2022 | Polaris Sportsman 1000 XP Hunter Edition |
| 2024-2025 | Polaris Sportsman 1000 XP Hunter Edition |
| 2020 | Polaris Sportsman 1000 XP Premium |
| 2022-2024 | Polaris Sportsman 1000 XP Ride Command Edition |
| 2020-2025 | Polaris Sportsman 1000 XP S |
| 2022-2025 | Polaris Sportsman 1000 XP Ultimate Trail |
| 1999-2000 | Polaris Sportsman 335 |
| 2008-2014 | Polaris Sportsman 400 HO |
| 2013-2014 | Polaris Sportsman 400 HO South Edition |
| 2006-2007 | Polaris Sportsman 450 |
| 2016-2026 | Polaris Sportsman 450 HO |
| 2017-2026 | Polaris Sportsman 450 HO EPS |
| 2017-2019 | Polaris Sportsman 450 HO Utility Edition |
| 2022-2025 | Polaris Sportsman 450 HO Utility Edition |
| 1996-2000 | Polaris Sportsman 500 4x4 |
| 2000-2008 | Polaris Sportsman 500 6x6 |
| 2006-2009 | Polaris Sportsman 500 EFI |
| 2007 | Polaris Sportsman 500 EFI Deluxe |
| 2008-2010 | Polaris Sportsman 500 EFI Touring |
| 2006-2009 | Polaris Sportsman 500 EFI X2 |
| 2007 | Polaris Sportsman 500 EFI X2 Deluxe |
| 2001-2006 | Polaris Sportsman 500 HO |
| 2008-2013 | Polaris Sportsman 500 HO |
| 2001 | Polaris Sportsman 500 HO DUSE |
| 2012 | Polaris Sportsman 500 HO Polaris Pursuite LE |
| 2001 | Polaris Sportsman 500 HO RSE |
| 2010-2013 | Polaris Sportsman 500 HO Touring |
| 2012-2013 | Polaris Sportsman 550 |
| 2010-2011 | Polaris Sportsman 550 EFI |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | PL-1003 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 2 oz (59 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Length | 0.625 in (16 mm) |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 7 in (178 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.5 in (64 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 9.25 in (235 mm) |
| Product Box Length | 5.63 in (143 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 00024844032072 |