Shop Accessories for Your Vehicle
The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. They contain uniform micron sized openings that allow high air flow.
The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. These Drychargers, which are similar to the K&N Prechargers, contain uniform micron sized openings that allow high air flow. Yet, due to the Drychargers silicone treated polyester wrap, the amount of water that reaches the air filter or flame arrestor is limited.
The K&N Drycharger is a silicone treated, polyester wrap that is made to cover K&N Air Filters or Personal Watercraft Flame Arrestors. These Drychargers, which are similar to the K&N Prechargers, contain uniform micron sized openings that allow high air flow. Yet, due to the Drychargers silicone treated polyester wrap, the amount of water that reaches the air filter or flame arrestor is limited.
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
- Extends service interval of your K&N filter
- Durable silicone treated polyester material with stitched elastic openings
- Water repellent treatment typically lasts 1 to 2 years
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | RF-1042DK |
| ASIN | B00062ZYCQ |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Inside Diameter | 7.5 in (191 mm) |
| California Proposition 65 | No |
| Closed Top | No |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.5 in (165 mm) |
| Height (in.) | 6.5 |
| Item Height | 6.500 in. (165mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.000 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Silicone Treated Polyester |
| Material Used | Silicone Treated Polyester |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Drycharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm) |
| Product Box Length | 4.88 in (124 mm) |
| Product Box Width | 1 in (25 mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Round Tapered |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round Tapered |
| Top Inside Diameter | 5 in (127 mm) |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0 lb (0 kg) |
| Wrap Type | Drycharger |
| GTIN | 00024844086679 |