Shop Accessories for Your Vehicle
If you require good clean air and lots of it, K&N clamp-on filters are your best bet for improved performance! Universal in style, K&N snowmobile filters replace the existing airbox and OEM stock filter.
If you require good clean air and lots of it, K&N Clamp-on filters are your best bet for improved performance! Universal in style, K&N snowmobile filters replace the existing airbox and OEM stock filter. K&N manufactures hundreds of sizes, shapes and lengths to fit virtually any application.
If you require good clean air and lots of it, K&N Clamp-on filters are your best bet for improved performance! Universal in style, K&N snowmobile filters replace the existing airbox and OEM stock filter. K&N manufactures hundreds of sizes, shapes and lengths to fit virtually any application.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Designed specifically for snowmobile applications
- Washable and reusable air filter
- High air flow with excellent filtration
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Alternate Part Number | SN-2530 |
| Base Outside Diameter | 3.75 in (95 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.29 oz (9 ml) |
| Flange Angle | 20 degrees |
| Flange Inside Diameter | 2.438 in (62 mm) |
| Flange Length | 2 in (51 mm) |
| Flange Offset | 0 in (0 mm) |
| Flange Type | Angled |
| Flanges | 1 |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00024844072283 |