Shop Accessories for Your Vehicle
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction while they provide outstanding filtration.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Select Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Select Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Select Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Select Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- High flow filter designed to improve performance
- Designed for synthetic and conventional oils
- Premium filtration media for increased capacity
- Provides outstanding filtration
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1995 | Alfa Romeo 164 |
| 1992-1993 | Asuna Sunrunner |
| 1981-1988 | Audi 5000 |
| 1986-1988 | Audi 5000 Quattro |
| 2016-2019 | Audi A3 |
| 2016-2018 | Audi A3 Sportback e-tron |
| 1986 | Audi Coupe |
| 1983-1986 | Audi Quattro |
| 1968-1972 | Austin America |
| 1973-1975 | Austin Marina |
| 1970 | Austin Healey Sprite |
| 1971 | BMW 1800 |
| 1971 | BMW 1802 |
| 1966-1972 | BMW 2000 |
| 1965-1970 | BMW 2000c |
| 1965-1970 | BMW 2000cs |
| 1966-1971 | BMW 2000ti |
| 1969-1972 | BMW 2000tii |
| 1966-1976 | BMW 2002 |
| 1968-1971 | BMW 2002ti |
| 1971-1974 | BMW 2002tii |
| 1984-1985 | BMW 318i |
| 1977-1983 | BMW 320i |
| 1988-1991 | BMW M3 |
| 1992 | Chevrolet Metro |
| 1998-2001 | Chevrolet Metro |
| 1985-1992 | Chevrolet Sprint |
| 1989-1991 | Chevrolet Tracker |
| 1998-2004 | Chevrolet Tracker |
| 1995-2001 | Chrysler Cirrus |
| 1984-1990 | Chrysler Daytona |
| 1988-1990 | Chrysler Dynasty |
| 1983-1984 | Chrysler E Class |
| 1986 | Chrysler Executive Limousine |
| 1990 | Chrysler Imperial |
| 1984-1986 | Chrysler Laser |
| 1982-1990 | Chrysler LeBaron |
| 1995 | Chrysler LeBaron |
| 2000-2002 | Chrysler Neon |
| 1983-1990 | Chrysler New Yorker |
| 1992-1994 | Chrysler New Yorker |
| 2008 | Chrysler Pacifica |
| 1987-1994 | Chrysler Phantom |
| 2001-2010 | Chrysler PT Cruiser |
| 1996-1998 | Chrysler Sebring |
| 2001-2006 | Chrysler Sebring |
| 1989-1994 | Chrysler Shadow |
| 1995-1997 | Chrysler Stratus |
| 1989-1990 | Chrysler TC Maserati |
| 1982-1988 | Chrysler Town & Country |
| 1990 | Chrysler Town & Country |
| 2007-2010 | Chrysler Town & Country |
| 2000-2008 | Chrysler Voyager |
| 1982-1983 | Dodge 400 |
| 1983-1988 | Dodge 600 |
| 1981-1989 | Dodge Aries |
| 1988-1990 | Dodge B150 |
| 1988-1990 | Dodge B250 |
| 1984-1990 | Dodge Caravan |
| 1996-2007 | Dodge Caravan |
| 1983-1987 | Dodge Charger |
| 1988-1989 | Dodge D100 |
| 1988-1990 | Dodge D150 |
| 1988-1990 | Dodge D250 |
| 1987-1990 | Dodge Dakota |
| 1982-1989 | Dodge Dart |
| 1984-1990 | Dodge Daytona |
| 1988-1990 | Dodge Dynasty |
| 1987-1990 | Dodge Grand Caravan |
| 1996-1997 | Dodge Grand Caravan |
| 2007-2010 | Dodge Grand Caravan |
| 1985-1989 | Dodge Lancer |
| 1983-1988 | Dodge Magnum |
| 1984-1988 | Dodge Mini Ram |
| 1995-2005 | Dodge Neon |
| 1978-1990 | Dodge Omni |
| 1982-1984 | Dodge Rampage |
| 1987-1990 | Dodge Shadow |
| 1989-1990 | Dodge Spirit |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | SO-1002 |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.406 in (87 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. - 16 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.6 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00024844386618 |