Shop Accessories for Your Vehicle
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction.
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction. K&N Select Cartridge Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life and are engineered to handle virtually all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high filtration capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation.
K&N Select Cartridge Oil Filters are constructed with a high flow design that helps to improve engine performance by reducing oil filter restriction. K&N Select Cartridge Oil Filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life and are engineered to handle virtually all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high filtration capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation.
- Designed for synthetic, conventional and blended oils
- Helps improve engine performance by reducing oil filter restriction
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2013-2018 | Lexus ES300h |
| 2007-2025 | Lexus ES350 |
| 2016-2017 | Lexus GS200t |
| 2018-2019 | Lexus GS300 |
| 2016-2020 | Lexus GS350 |
| 2016-2017 | Lexus IS200t |
| 2018-2025 | Lexus IS300 |
| 2019-2026 | Lexus IS350 |
| 2018-2025 | Lexus LC500h |
| 2018-2025 | Lexus LS500h |
| 2015-2017 | Lexus NX200t |
| 2018-2021 | Lexus NX300 |
| 2015-2021 | Lexus NX300h |
| 2016-2017 | Lexus RC200t |
| 2018-2025 | Lexus RC300 |
| 2018-2025 | Lexus RC350 |
| 2007-2022 | Lexus RX350 |
| 2018-2022 | Lexus RX350L |
| 2010-2022 | Lexus RX450h |
| 2018-2022 | Lexus RX450hL |
| 2024-2026 | Lexus TX550h+ |
| 2023-2026 | Lotus Emira |
| 2010-2014 | Lotus Evora |
| 2016-2019 | Lotus Evora |
| 2020-2021 | Lotus Evora GT |
| 2011-2016 | Scion tC |
| 2005-2022 | Toyota Avalon |
| 2007-2024 | Toyota Camry |
| 2021-2024 | Toyota Hiace |
| 2008-2022 | Toyota Highlander |
| 2006-2018 | Toyota RAV4 |
| 2007-2020 | Toyota Sienna |
| 2016-2023 | Toyota Tacoma |
| 2009-2016 | Toyota Venza |
| Attributes | |
| Additional Components 1 | 2 O-Rings |
| Additional Components 2 | 1 Drain Plug |
| Additional O-Ring Included | Yes |
| Alternate Part Number | SO-7020 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | No |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.516 in (64 mm) |
| Inside Diameter | 1.109 in (28 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 2.75 in (70 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | N/A |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Standard Pack | 6 |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| GTIN | 10024844386844 |