Shop Accessories for Your Vehicle
Helps protect your vehicle's occupants, interior, and HVAC system from pollutants that can cause unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018-2019 | Jaguar F-Pace |
| 2021-2022 | Jaguar F-Pace |
| 2024-2025 | Jaguar F-Pace |
| 2019 | Jaguar I-Pace |
| 2022 | Jaguar I-Pace |
| 2024-2025 | Jaguar I-Pace |
| 2016-2019 | Jaguar XE |
| 2015-2019 | Jaguar XF |
| 2022-2024 | Jaguar XF |
| 2016-2019 | Land Rover Range Rover |
| 2018-2025 | Land Rover Range Rover Velar |
| 2011-2016 | Lexus CT200h |
| 2013-2018 | Lexus ES300h |
| 2007-2018 | Lexus ES350 |
| 2006 | Lexus GS300 |
| 2007-2011 | Lexus GS350 |
| 2006-2007 | Lexus GS430 |
| 2007-2011 | Lexus GS450h |
| 2008-2011 | Lexus GS460 |
| 2010-2023 | Lexus GX460 |
| 2010-2012 | Lexus HS250h |
| 2008-2013 | Lexus IS F |
| 2006-2015 | Lexus IS250 |
| 2006-2015 | Lexus IS350 |
| 2012 | Lexus LFA |
| 2007-2017 | Lexus LS460 |
| 2008-2016 | Lexus LS600h |
| 2008-2011 | Lexus LX570 |
| 2013-2021 | Lexus LX570 |
| 2015-2017 | Lexus NX200t |
| 2018-2021 | Lexus NX300 |
| 2015-2021 | Lexus NX300h |
| 2010-2015 | Lexus RX350 |
| 2010-2015 | Lexus RX450h |
| 2009-2010 | Pontiac Vibe |
| 2016 | Scion iM |
| 2011-2016 | Scion tC |
| 2008-2015 | Scion xB |
| 2008-2014 | Scion xD |
| 2010-2019 | Subaru Legacy |
| 2010-2019 | Subaru Outback |
| 2016-2020 | Suzuki Ciaz |
| 2015-2020 | Suzuki S-Cross |
| 2016-2020 | Suzuki Vitara |
| 2010-2024 | Toyota 4Runner |
| 2005-2018 | Toyota Avalon |
| 2022-2025 | Toyota Avanza |
| 2007-2017 | Toyota Camry |
| 2009-2019 | Toyota Corolla |
| 2017-2018 | Toyota Corolla iM |
| 2006-2019 | Toyota Hiace |
| 2008-2019 | Toyota Highlander |
| 2005-2014 | Toyota Hilux |
| 2008-2011 | Toyota Land Cruiser |
| 2013-2021 | Toyota Land Cruiser |
| 2009-2013 | Toyota Matrix |
| 2016-2020 | Toyota Mirai |
| 2010-2015 | Toyota Prius |
| 2012-2019 | Toyota Prius C |
| 2012-2017 | Toyota Prius V |
| 2022-2025 | Toyota Raize |
| 2006-2018 | Toyota RAV4 |
| 2008-2022 | Toyota Sequoia |
| 2011-2020 | Toyota Sienna |
| 2007-2021 | Toyota Tundra |
| 2009-2016 | Toyota Venza |
| 2006-2018 | Toyota Yaris |
| 2016-2018 | Toyota Yaris R |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Alternate Part Number | VF2000 |
| ASIN | B00NEL6HT0 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Body Diameter | 100000 Miles |
| Cabin Filter Location | Glove Box |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Quantity | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421390115 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.156 in (29 mm) |
| Height (in.) | 1.156 in. (29 mm) |
| Item Height | 1.156 in. (29mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Length | 8.469 in (215 mm) |
| Length (in.) | 8.469 in. (215 mm) |
| Length (mm) | 8.469 in. (215 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| Material | Polyurethane |
| Material Used | Polyurethane |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 11.4 in (290 mm), 11.400 in. (290mm) |
| Product Box Length | 9.6 in (244 mm), 9.600 in. (244mm) |
| Product Box Width | 2.1 in (53 mm), 2.100 in. (53mm) |
| Product Style | Cabin Filters |
| Recommended Replacement Interval | 100,000 Miles |
| Recommended Replacement Interval (miles) | 100,000 Miles |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Width | 7.656 in (194 mm) |
| Width (in.) | 7.656 in. (194 mm) |
| GTIN | 00024844348272 |