Shop Accessories for Your Vehicle
Throttle bracket and cable kit includes our universal throttle cable bracket, 3 foot long throttle cable, hardware and return springs. Designed to fit many 2 and 4 barrel carburetors. Designed to help make changing carburetors quick & easy.
Spectre's throttle cable & bracket kit includes our universal throttle cable bracket, stainless steel throttle cable kit with braided cable and return springs. This kit is designed to fit many 2 and 4 barrel carburetors with a manual or automatic transmission. The throttle cable bracket is fully adjustable and it includes a set screw to eliminate any bracket movement. The 3 foot long braided stainless steel throttle cable housing looks great and is designed to last.
Spectre's throttle cable & bracket kit includes our universal throttle cable bracket, stainless steel throttle cable kit with braided cable and return springs. This kit is designed to fit many 2 and 4 barrel carburetors with a manual or automatic transmission. The throttle cable bracket is fully adjustable and it includes a set screw to eliminate any bracket movement. The 3 foot long braided stainless steel throttle cable housing looks great and is designed to last.
- Includes universal throttle bracket
- Fully adjustable throttle bracket
- Designed to help make changing carburetors quick & easy.
- 3 foot long throttle cable
- Braided stainless steel cable housing
- Includes hardware and return springs
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-2435 |
| ASIN | B00BYWXWCQ |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Carburetion |
| Color | Natural |
| Connection Type | Ball & Clevis |
| Connector Type | Ball and Clevis |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.400 lbs. (0.6 kg) |
| Length | 36 in (914 mm) |
| Length (in.) | 36.000 in. (914mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Stainless Steel |
| Material Used | Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| Package Contents | 1 Throttle Cable/Bracket/Return Spring Kit, 1 Adapter Bracket |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm) |
| Product Box Length | 6.38 in (162 mm) |
| Product Box Width | 6.38 in (162 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Throttle Cables |
| Subcategory | Throttle Cables |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00089601243504 |