Shop Accessories for Your Vehicle
Spectre's Fuel Pressure Gauge with inline fitting is designed to give you an easy to read fuel gauge that fits 3/8 inch fuel lines. Specifically designed for carbureted engines, this is not for use on fuel injected engines.
Spectre's Fuel Pressure Gauge with inline fitting is designed to give you an easy to read fuel gauge that fits 3/8 inch fuel lines. Specifically designed for carbureted engines, this fuel pressure gauge is not for use with fuel injection. A 3/8 inline adapter and a 0-15 PSI screw-in fuel gauge are included.
Spectre's Fuel Pressure Gauge with inline fitting is designed to give you an easy to read fuel gauge that fits 3/8 inch fuel lines. Specifically designed for carbureted engines, this fuel pressure gauge is not for use with fuel injection. A 3/8 inline adapter and a 0-15 PSI screw-in fuel gauge are included.
- Fits 3/8 inch fuel lines
- Specifically for carbureted engines
- Mounts under-hood in fuel line
- Includes a 0-15 PSI fuel gauge
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-59013 |
| ASIN | B000BPZ4SW |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Bezel Color | Chrome |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Gauges |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dial (Face Color) | White |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White |
| Finish | Chrome |
| Function | Analog |
| Gauge Size | 1.000 in. |
| Gauge Size (in.) | 1 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0.1 kg) |
| Length | 1 in (25 mm) |
| Length (in.) | 1 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Liquid Filled | No |
| Measurement | US |
| Mounting | Fitting |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| OE Replacement | No |
| OEM Replacement | No |
| Original Equipment Replacement | No |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Blisterpack |
| Pressure | 0-15 PSI |
| Product Box Height | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Length | 4.1 in (104 mm) |
| Product Box Width | 1.3 in (33 mm) |
| Product Style | Spectre Fuel Pressure Regulator |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Not Applicable |
| Series | Fuel Pressure Gauges |
| Size (in.) | 1 |
| Subcategory | Fuel Pressure Gauges |
| Type | Spectre Fuel Pressure Regulator |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0.1 kg) |
| Width | 1 in (25 mm) |
| Width (in.) | 1.000 in. (25mm) |
| GTIN | 00089601590134 |