Shop Accessories for Your Vehicle
Spectre's 3 inch outside diameter 90 degree bent air intake tube elbow is manufactured from durable co-polymer ABS resin that can help insulate the intake tract from heat.
Spectre's 3 inch Black Textured Powdercoated Intake Tube with 90 degree elbow is manufactured from durable co-polymer ABS resin that insulates the intake tract from heat. This intake tube can be combined with other 3 inch chrome tubes to create an intake for almost any application. Use with standard flexible couplers. This part is not for turbo-charged or super charged engines.
Spectre's 3 inch Black Textured Powdercoated Intake Tube with 90 degree elbow is manufactured from durable co-polymer ABS resin that insulates the intake tract from heat. This intake tube can be combined with other 3 inch chrome tubes to create an intake for almost any application. Use with standard flexible couplers. This part is not for turbo-charged or super charged engines.
- Durable co-polymer ABS resin
- Black textured powdercoated exterior finish
- 3.0 inch outside diameter elbow
- 90 degree center bend
- Use with standard flexible couplers
- Not for turbo-charged/supercharged engines
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-86981K |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.000 in. |
| Diameters | 3 |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Black |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Length | 4.625 in (117 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | ABS |
| Material Used | ABS |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | 90 Degree Elbow |
| Warranty | 90 Days |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00089601008523 |