Shop Accessories for Your Vehicle
Spectre's Chrome Intake Tube features triple chrome plated co-polymer ABS resin construction, which insulates the intake tract from heat. This product is not intended for use on turbo-charged or super-charged
Spectre's Chrome Intake Tube features triple chrome-plated co-polymer ABS resin construction, which insulates the intake tract from heat. With a 3 inch outside diameter and a smooth interior engineered to help deliver superior air flow, this product can be combined with other 3 inch intake tubes to create an intake for almost any vehicle. This intake tube is not intended for use on turbo-charged or super-charged engines.
Spectre's Chrome Intake Tube features triple chrome-plated co-polymer ABS resin construction, which insulates the intake tract from heat. With a 3 inch outside diameter and a smooth interior engineered to help deliver superior air flow, this product can be combined with other 3 inch intake tubes to create an intake for almost any vehicle. This intake tube is not intended for use on turbo-charged or super-charged engines.
- Co-polymer ABS resin construction insulates the intake tract from heat
- Includes chrome plated collar clamp
- 3 inch outside diameter
- Combine with other 3 inch chrome tubes to create an intake for almost any application
- Use with coupling collar P/N 8706 or with standard flexible couplers
- Smooth interior helps deliver superior air flow to your engine
- Not for turbo-charged/supercharged engines
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-87181 |
| ASIN | B00C9VF46S |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Air Intakes |
| Compatibility | Universal |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter | 3.000 in. O.D. |
| Diameters | 3 In. O.D. |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998175 |
| Hazardous Material Code | N |
| Insulated | No |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Length | 6 in (152 mm) |
| Length (in.) | 6 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | ABS |
| Material Used | ABS |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.25 in (83 mm) |
| Product Box Length | 6 in (152 mm) |
| Product Box Width | 3.25 in (83 mm) |
| Product Style | Spectre Universal Tube |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Tubes |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Tube Style | Straight |
| Type | Spectre Universal Tube |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00089601871813 |