Shop Accessories for Your Vehicle
The Spectre Accucharge Precision Air Filter Cleaning and Oiling System was designed for all Spectre HPR replacement and racing air filters.
The Spectre Accucharge Precision Air Filter Cleaning and Oiling System was designed for all Spectre HPR replacement and racing air filters. Spectre's AccuCharge precision oiling system features graduation on the bottle for precise measuring and an easy-to-use squirt top bottle making the application both effortless and accurate. The system comes complete with a pump spray bottle of cleaner and one of filter oil, which is made from food grade mineral oil with absolutely no petroleum product or animal fats.
The Spectre Accucharge Precision Air Filter Cleaning and Oiling System was designed for all Spectre HPR replacement and racing air filters. Spectre's AccuCharge precision oiling system features graduation on the bottle for precise measuring and an easy-to-use squirt top bottle making the application both effortless and accurate. The system comes complete with a pump spray bottle of cleaner and one of filter oil, which is made from food grade mineral oil with absolutely no petroleum product or animal fats.
- Designed specifically for the cleaning and care of all Spectre HPR filters
- 12 ounce bottle of cleaner and 8 ounce bottle of oil
- The graduations on the bottle allow precise measuring
- Spray top bottles make cleaner application effortless
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-884820 |
| ASIN | B005M20AH4 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Filters |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 3402505100 |
| Hazardous Material Code | Y |
| Item Weight | 1.500 lbs. (0.7 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 8.39 in (213 mm) |
| Product Box Length | 4.44 in (113 mm) |
| Product Box Width | 2.19 in (56 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | SPE-884820(CAENG).pdf |
| Series | Accucharge Air Filter Cleaning Kits |
| Subcategory | Air Filters and Accessories |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.4 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 00089601048208 |