Shop Accessories for Your Vehicle
Aluminum Mass Air Flow Sensor Adapter Kit is designed for vehicles with drop-in style mass air flow sensors. Includes 3 flow calibration tubes measuring - 2 1/4, 2 1/2 and 2 3/4 inches and multiple sensor adapters.
The Spectre 3 inch Aluminum Mass Air Flow Sensor Adapter Kit is designed for the majority of GM, Ford, Nissan, Honda, Toyota and other vehicles with drop-in style mass air flow sensors. Featuring a polished aluminum body, this kit contains 3 flow calibration tubes measuring - 2 1/4, 2 1/2 and 2 3/4 inches. This bracket can be welded or couplers can be used to attach to intake tubes, reducing the 3 inch intake system to the correct diameter at the sensor to retain calibration. This kit also contains 5 mass air flow sensor adapters and screws for an easy install.
The Spectre 3 inch Aluminum Mass Air Flow Sensor Adapter Kit is designed for the majority of GM, Ford, Nissan, Honda, Toyota and other vehicles with drop-in style mass air flow sensors. Featuring a polished aluminum body, this kit contains 3 flow calibration tubes measuring - 2 1/4, 2 1/2 and 2 3/4 inches. This bracket can be welded or couplers can be used to attach to intake tubes, reducing the 3 inch intake system to the correct diameter at the sensor to retain calibration. This kit also contains 5 mass air flow sensor adapters and screws for an easy install.
- Includes 3 flow calibration tubes - 2.25, 2.5 and 2.75 inches
- Includes 5 different sensor adapters
- For the majority of GM, Ford, Nissan, Honda, Toyota and other vehicles with drop-in style mass air flow sensors
- Polished aluminum body
- Tuning components are ABS construction
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SPE-9405 |
| ASIN | B0035GZSP8 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Car Make | 1988-1995 Nissan 240SX, 1989-1994 Suzuki Swift, 1991-1994 Nissan Sentra SE-R, 1993-1996 Nissan 200SX, 1993-1996 Nissan Altima, 1993-1998 Ford Probe SE, 1994-2002 Ford Mustang V6, Audi 2.8L w/AAH And AFC Engine Code, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota Equipped w/Bosch M.A.F. Sensor |
| Category | Air Intakes |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Hardware Included | Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7616995190 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Diameter | 3.000 in. (76.2mm) |
| Inside Diameter | 2.813 in (71 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Material Used | Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Contents | 1 Mass Adapter, 3 Sleeves, 5 Adapters, 6 Screws, 2 Washers |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Length | 5.19 in (132 mm) |
| Product Box Width | 3.5 in (89 mm) |
| Product Style | Spectre Accessories |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Air Intake Components and Accessories |
| Subcategory | Tubing and Components |
| Type | Spectre Accessories |
| Warranty | 90 Days |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 00089601940502 |