Shop Accessories for Your Vehicle
HIGH-FLOW-Style Air Cleaner
| Attributes | |
| Air Cleaner Base | Raised, Raised, Raised |
| Air Cleaner Included | Yes, Yes, Yes |
| Air Cleaner Logo | No, No, No |
| Air Filter Type | Foam, Foam, Foam |
| ASIN | B001GBO4VI |
| Automatic Transmission - Column | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Carb/Air Horn Dia. (in.) | 5.125 |
| Carburetor Neck/Air Horn Diameter | 5.125" |
| Color | CHROME |
| Contents | Housing, Foam element |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Diameter Outside (in.) | 12 |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | Not legal for sale or use in California, or on pollution controlled vehicles. |
| Finish | Chrome, Chrome |
| Finish Type | Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2-1/2 in., 2-1/2", 2-1/2 in. |
| Housing Color | Chrome |
| Housing Diameter | 8" x 12", 8 in. x 12 in., 8 in. x 12 in. |
| Housing Finish | Chrome, Chrome, Chrome |
| Housing Material | Steel, Steel, Steel |
| Installation Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| Key Feature | Washable element., Washable element. |
| Length | 8 in., 8 in., 8", 12" |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Steel |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Neck Size | 5-1/8", 5-1/8 in., 5-1/8 in. |
| Notes | 1250 CFM free flow open screen design. Washable element. Knockout for PCV., 1250 CFM free flow open screen design. Washable element. Knockout for PCV. |
| O.E. Replacement | No, No, No |
| Overall Height | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Package Contents | Housing, Foam element, Housing, Foam Element and Installation Hardware. |
| Performance | Yes, Yes, Yes |
| Photo Disclaimer | Actual product design, construction, or included components may vary. |
| Product Details | Chrome Air Cleaner. Free flow open screen design. Washable element. Knockout for PCV., Chrome Air Cleaner. Free flow open screen design. Washable element. Knockout for PCV., Chrome Air Cleaner. Free flow open screen design. Washable element. Knockout for PCV. |
| Replacement Filter | N/A, N/A, N/A |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Triangular, Triangular, Triangular |
| Style | RAISED Base, Flat Base, RAISED Base |
| Warranty Time | 12 |
| Width | 12 in., 12 in., 8", 12" |
| GTIN | 00086923021964 |