Shop Accessories for Your Vehicle
4 LUG Wheel Adapters; 100mm WHEEL Bolt Circle; 4.5 in. HUB Bolt Circle; 12mmx1.5 Threads (pr)- ALUMINUM
| Attributes | |
| ASIN | B001GC64JM |
| Bolt Circle Size (Vehicle Hub) | 4 x 4.5", 4 on 4.5 in., 4 on 4.5 in. |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Center Hole Diameter | 74mm, 74mm, 74mm |
| Contents | One Pair of Wheel Adapters with pre-installed lugs and lugnuts, One Pair of Wheel Adapters with pre-installed lugs and lugnuts |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Clear Anodized, Clear Anodized |
| Finish Type | Clear Anodized spacer; Zinc Lugnuts, Clear Anodized spacer; Zinc Lugnuts, Clear Anodized spacer; Zinc Lugnuts |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708703500 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hub Bolt Circle Dia | 4.50", 4.50 in., 4.50 in. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lug Size | 12mm x 1.5, 12mm x 1.5 |
| Material | Billet Aluminum, Billet Aluminum |
| Materials | 6061-T6 Billet Aluminum, 6061-T6 Billet Aluminum, 6061-T6 Billet Aluminum |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | Billet 6061-T6 Aircraft Aluminum. Incl. Zinc plated open end lugnuts., Billet 6061-T6 Aircraft Aluminum. Incl. Zinc plated open end lugnuts., Billet 6061-T6 Aircraft Aluminum. Incl. Zinc plated open end lugnuts. |
| Number of Lugs | 4, 4, 4 |
| Outside Diameter | 6 1/4", 6-1/4 in., 6-1/4 in. |
| Overall Diameter | 6.25", 6-1/4 in., 6-1/4 in. |
| Package Contents | One Pair of Wheel Adapters with pre-installed lugs and lugnuts, One Pair of Wheel Adapters with pre-installed lugs and lugnuts |
| Qty per Package | 2, 2, 2 |
| SDR Required Flag | N |
| Size of Bolt Pattern (Wheel) | 4 x 100mm, 4 x 100mm |
| Stud Bolt Size | 12mmx1.5, 12mmx1.5, 12mmx1.5 |
| Thickness | 1-1/4", 1-1/4 in., 1-1/4 in. |
| Warranty Time | 12 |
| Wheel Bolt Circle Diameter | 100mm, 100mm, 100mm |
| GTIN | 00086923036036 |