Shop Accessories for Your Vehicle
Engine Swap-In-A-Box Kit; Installs a 1955-78 SB Chevy Engine with FACTORY Heads into a 1972-86 Jeep CJ, AUTO or MANUAL Transmission; Standard-Duty, Mild Steel, 1-1/2 in. MID-LENGTH Tube Headers- HTC Polished Silver Ceramic Coated Headers
| Attributes | |
| Air Conditioning | Yes, Yes, Yes |
| Automatic Transmission - Column | No, No, No |
| Automatic Transmission - Floor | Yes, Yes, Yes |
| Baffled | No, No, No |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Collector Attachment | Yes, Yes |
| Collector Bolts Included | Yes, Yes, Yes |
| Collector Size | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Collector Style | Ball and Socket Flange, Ball and Socket Flange, Ball and Socket Flange |
| Contents | Headers; Engine Mounts; Oil Pan; related gaskets and Hardware, Headers; Engine Mounts; Oil Pan; related gaskets and Hardware |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Crank Shaft Wiper Included | No, No, No |
| Crossover Pipe Included | NO, No, No |
| Cylinder Head | Factory Style, Factory Style, Factory Style |
| Dipstick Included | No, No, No |
| Dipstick Port | Yes, Yes, Yes |
| Drain Plug Included | Yes, Yes, Yes |
| Drain Plug Thread Size | 1/2" -20, 1/2 in.-20, 1/2 in.-20 |
| Drivetrain | 4WD, 4WD, 4WD |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | NOT LEGAL FOR STREET USE ON '75-LATER MODEL YEARS! Legal for off-road use only., Not Legal For Street Use on '75-Later Model Years! Legal for off-road use only. |
| Engine | Chevy SB 283-400 (Gen 1) 1958-86, Chevy SB 283-400 (Gen 1) 1958-86, Chevy SB 283-400 (Gen 1) 1958-86 |
| Exhaust System Dia | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Flange Style | Standard, Standard, Standard |
| Flange Thickness | 1/4", 0.3125 in., 0.3125 in. |
| Gasket # | 27500 |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998180 |
| Hazardous Material Code | N |
| Header Construction | Standard-Duty, Standard-Duty, MILD STEEL- Standard-Duty |
| Header Fasteners Included | Yes, Yes, Yes |
| Header Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Header Port Shape | Round, Round, Round |
| Header Style | Mid-Length Tube, Mid-Length Tube, Mid-Length Tube |
| Hedman Hedders (Included) | Yes, Yes |
| Hedman Hedders Included | Yes, Yes |
| IMPORTANT! | 4WD Vehicles ONLY!, 4WD Vehicles ONLY!, 4WD Vehicles ONLY! |
| Installation Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| Kicked Out | No, No, No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Manual Transmission - Column | No, No, No |
| Manual Transmission - Floor | Yes, Yes, Yes |
| Material | Mild Steel, Mild Steel |
| Motor Mount Style | Biscuit -Style, Biscuit -Style, Biscuit -Style |
| Motor Mounts (Included) | Yes, Yes |
| Motor Mounts Included | Yes, Yes, Yes |
| Mount Material | Mild Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Mounting Bracket Included | Yes, Yes, Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| O.E. Replacement | No, No, No |
| O2 Provision | No, No, No |
| O2 Sensors | No, No |
| O2 Sensors Included | No, No |
| Oil Pan (Included) | Yes, Yes |
| Oil Pan Bolts Included | No, No, No |
| Oil Pan Capacity | 4 Qts. Capacity, 4 Qt. Capacity, 4 Qt. Capacity |
| Oil Pan Depth (in) | Stock Depth, Stock Depth, Stock Depth |
| Oil Pan Finish | Chrome, Chrome, Chrome |
| Oil Pan Included | Yes, Yes |
| Oil Pan Material | Steel, Steel, Steel |
| Oxygen Sensor Bung Included | No, No, No |
| Package Contents | Headers, Oil Pan, pickup, engine mounts and pads, gaskets, hardware, Headers; Engine Mounts; Oil Pan; related gaskets and Hardware |
| Performance | Yes, Yes, Yes |
| Pickup # | Stock, Stock, Stock |
| Pickup Included | No, No, No |
| Port Shape | Round, Round, Round |
| Power Steering | Yes, Yes, Yes |
| Primary Tube Diameter (in) | 1.50", 1.50 in., 1.50 in. |
| Primary Tube Gauge | 16g, 16g, 16g |
| Product Details | Engine Swap Kits for installing a SBC (1955-78) in a 1972-86 Jeep CJ Series ., Engine Swap Kits for installing a SBC (1955-78) in a 1972-86 Jeep CJ Series ., Engine Swap Kits for installing a SBC (1955-78) in a 1972-86 Jeep CJ Series . |
| Reducer Outlet Size | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Reducers Included | Yes, Yes, Yes |
| Replacement Gasket | 27500, 27500, 27500 |
| Replacement Headers | 69676, 69676, 69676 |
| Replacement Motor Mount Kit | 4100, 4100, 4100 |
| Replacement Oil Pan | 9005, 9005, 9005 |
| SDR Required Flag | N |
| Stroker Clearanced | No, No, No |
| Sump Location | Rear, Rear |
| Sump Style | Wet Sump, Wet Sump, Wet Sump |
| Transmission Compatibility | TH400, TH350, T-56 |
| Transmission Mount/Crossmember (Included) | No, No |
| Transmission Mount/Crossmember Included | No |
| Transmission Type | Auto/Manual Transmission, Manual Transmission, Manual Transmission, Manual Transmission, Automatic Transmission, Automatic Transmission |
| Tube Diameter | 1-1/2", 1-1/2 in. |
| Tuned | NO, No, No |
| Variations | 41001,41002,41003, ELITE 41004, ELITE 41005, 41001,41002,41003, ELITE 41004, ELITE 41005, 41001,41002,41003, ELITE 41004, ELITE 41005 |
| Vehicle Family | Jeep CJ Series 1972-86, Jeep CJ Series 1972-86 |
| Vehicle Use | Jeep CJ Series 1972-86 |
| Welding Required | No, No, No |
| Wheel Drive Type | 4WD, 4WD |
| Windage Tray Included | No, No, No |
| with A.I.R. System | No, No, No |
| With EGR | No, No, No |
| Y-Pipe Included | No, No, No |
| GTIN | 00086923410027 |