Shop Accessories for Your Vehicle
Each member company of the Hedman Performance Group is a specialist in the field they serve. Hedman hedders specializes in headers, Trans-Dapt Engine/transmission swap mounts, and Hamburger's focuses on oil pans. Working together, the HP Group companies join as one to develop comprehensive kits that include everything you'll need to safely, and properly, fasten the donor LS engine to the Chevy truck chassis. Sold as a single part number, purchasing complete engine swap kit ensures the products have been developed to work with each other, and takes the guesswork out of choosing swap products.
This Swap-In-A-Box Kit is developed specifically for installing an LS engine and automatic transmission into 1967-72 Chevy/GMC C10/C15 and C20/C25 Pickup Trucks and Suburbans (2WD). This kit is not for 4WD truck or Blazer applications. This comprehensive kit includes a pair of mild steel, Satin Black ceramic-coated Mid-Length headers with gaskets, bolts and exhaust adapters, a complete engine mount kit with hardware and rubber pads, LS swap engine oil pan with bolts, gaskets and special pick-up tube, and a transmission crossmember for use with a 4L60E, 4L70E, 4L80E, 4L85E, 6L85E and 6L90E automatic transmission.
Complete C10/C20 Engine Swap In A Box Kits with Hedman's HTC polished silver ceramic-coated, or uncoated headers are also available.
Headers are backed by a limited lifetime warranty. All other components are covered for a full year from the date of purchase.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1967-1972 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1972 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1967-1972 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1967-1972 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1967-1972 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1967-1972 | GMC C15/C1500 Suburban |
| Attributes | |
| Air Conditioning | Yes, Yes, Yes |
| ASIN | B01IDGDNQU |
| Automatic Transmission - Column | No, No, No |
| Automatic Transmission - Floor | Yes, Yes, Yes |
| Baffled | no, No, No |
| Bolts Or Studs Included | Yes |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Capacity | 5 Qts. |
| Collector Attachment | 3" |
| Collector Bolts Included | Yes, Yes, Yes |
| Collector Size | 3", 3 in., 3 in. |
| Collector Style | Ball and Socket Style (Gasketless), BALL and SOCKET Style (Gasketless), BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| Contents | Headers, Head Flange Gaskets, Head Flange Bolts, Collector Bolts, socket style exhaust system adapters (reducers); Oil Pan, Oil pan gaskets, oil pick-up tube, pan bolts; frame & engine mounts and pads, hardware; Transmission crossmember, Pad & Hardware |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Crank Shaft Wiper Included | No, No, No |
| Cylinder Head | Factory Style, Factory Style, Factory Style |
| Dipstick Port | No, No, No |
| Drain Plug Included | Yes, Yes, Yes |
| Drivetrain | 2WD, 2WD |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | NOT LEGAL FOR STREET USE ON '75-LATER MODEL YEARS! Legal for off-road use only., Not Legal For Street Use on '75-Later Model Years! Legal for off-road use only. |
| Engine | Chevy LS Series, Chevy LS Series |
| Exhaust System Dia | 2-1/2 in., 3", 3 in. |
| Fastener(s) Included | Yes, Yes |
| Finish | BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic |
| Finish Type | BLACK MAXX- Black Ceramic-Metallic Coating |
| Flange Thickness | 3/8", 0.375 in., 0.375 in. |
| Fluid Capacity | 5 Qts |
| Gasket # | 27470 |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998180 |
| Hazardous Material Code | N |
| Head Flange Gasket | Yes |
| Head Style | Factory Heads |
| Head Type | Factory Heads |
| Header Fasteners Included | Yes, Yes, Yes |
| Header Finish | BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Header Port Shape | Round, Round |
| Header Style | Mid-Length Tube, Mid-Length Tube |
| Hedman Hedders (Included) | 69713, 69713 |
| Hedman Hedders Included | 69713, 69713 |
| IMPORTANT! | Some LS have dipstick in pan and will require drilling of dipstick port on block, Some LS have dipstick in pan and will require drilling of dipstick port on block |
| Installation Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| Installation Notes | Pan has -10AN inlet / outlet ports, and requires relocation of the oil filter., Pan has -10AN inlet / outlet ports, and requires relocation of the oil filter., Requires relocation of oil filter. Pan has integrated -10AN inlet and outlet ports., Requires relocation of Oil Filter. Pan has integrated -10AN inlet and outlet ports. Please see Trans Dapt # 1012, 1014 & 1016. |
| Kicked Out | no, No, No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Manual Transmission - Column | No, No, No |
| Manual Transmission - Floor | Yes, Yes, Yes |
| Material | Mild Steel, Mild Steel |
| Motor Mounts (Included) | 4204, 4204 |
| Motor Mounts Included | Yes, Yes, 4204, 4204 |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| O2 Provision | No, No, No |
| O2 Sensors | NO, No |
| O2 Sensors Included | No, No |
| Oil Pan (Included) | Yes, 1108 |
| Oil Pan Bolts Included | Yes, Yes, Yes |
| Oil Pan Capacity | 5 Qts. Capacity, 5 Qt. Capacity, 5 Qt. Capacity |
| Oil Pan Depth (in) | 2 in. at front of Pan; 6 in. at Rear Sump, 2" at front of Oil Pan; 6" at Rear Sump, 2 in. at front of Pan; 6 in. at Rear Sump |
| Oil Pan Included | Yes, Yes |
| Oil Pan Material | Steel, Steel, Steel |
| Oxygen Sensor | NO |
| Oxygen Sensor Bung Included | No, No, No |
| Package Contents | Headers, gaskets, hardware; Oil Pan, pickup, gasket, bolts; motor mounts, pads and hardware; Transmission Crossmember, Pad, hardware, Headers; Engine Mounts; Transmission Crossmember; Oil Pan; Hardware and Gaskets |
| Pan Capacity | 5 Qts. Capacity |
| Pickup # | 2522, 2522 |
| Pickup Included | Yes, Yes, Yes |
| Port Shape | Round, Round, Round |
| Power Steering | Yes, Yes, Yes |
| Primary Tube Diameter (in) | 1.75", 1.75 in., 1.75 in. |
| Primary Tube Gauge | 16g, 16g, 16g |
| Product Details | Engine swap kit for installing an LS engine into 1967-72 Chevy/GMC C10/C15 Trucks and SUVs, Engine swap kit for installing an LS engine into 1967-72 Chevy/GMC C10/C15 Trucks and SUVs |
| Product Type | Complete SWAP-IN-A-BOX Kits, Complete SWAP-IN-A-BOX Kits |
| Reducer Outlet Diameter | 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Reducer Outlet Size | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Reducers Included | Yes, Yes, Yes |
| Replacement Gasket | 27470, 27470, 27470 |
| Replacement Head Flange Gasket | Yes |
| Replacement Headers | 69713, 69713 |
| Replacement Motor Mount Kit | 4204, 4204 |
| Replacement Mount Pads | 4719, 4719 |
| Replacement Oil Pan | 1108, 1108 |
| Replacement Transmission Mount/Crossmember | 6420, 6420 |
| SDR Required Flag | N |
| Sump Dimensions | 6 in. Deep x 8.25 in. Wide x 7 in. Long, Driver Side: 4 3/4" x 3" x 8 1/4" Passenger Side: 7" x 8 1/4", Driver: 4 3/4 in. x 3 in. x 8 1/4 in.; Passenger: 7 in. x 8 1/4 in. |
| Sump Location | Rear, Rear |
| Sump Style | Wet Sump, Wet Sump, Wet Sump |
| Transmission Compatibility | 4L60E, 4L70E, Automatic Transmission, 4L60E, 4L70E, 4L80E, 4L85E, 6L80E, 6L90E, T-56. |
| Transmission Mount Included | Yes |
| Transmission Mount Type | Crossmember, Crossmember, Crossmember |
| Transmission Mount/Crossmember (Included) | 6420, 6420 |
| Transmission Mount/Crossmember Included | 6420, 6420, 6420 |
| Transmission Type | Manual Transmission, Automatic Transmission, Automatic Transmission |
| Tube Design | MID-LENGTH, Mid-Length Style Hedders, MID-LENGTH |
| Tube Diameter | 1-3/4 in., 1-3/4" |
| Tube Length | Mid-Length Tubes, Mid-Length Tubes |
| Tube Material Thickness | 16g |
| Tube Size | 1-3/4", 1-3/4 in., 1-3/4 in. |
| Tube Style | Mid-Length, Mid-Length |
| Tuned | NO, No, No |
| Variations | 42041, 42042, 42043., 42041, 42042, 42043. |
| Vehicle Family | C10/C15 Trucks and SUVs; 1967-72, C10/C15 Trucks and SUVs; 1967-72 |
| Vehicle Usage | CHEVY/GMC C10/C15 TRUCKS & SUVS; 1967-72 |
| Vehicle Use | C10/C15 Trucks and SUVs; 1967-72, CHEVY/GMC C10/C15 TRUCKS & SUVS; 1967-72 |
| Welding Required | No, No |
| Wheel Drive Type | 2WD, 2WD, 2WD |
| Windage Tray Included | No, No, No |
| with A.I.R. | No |
| with A.I.R. System | No, No, No |
| With EGR | No, No, No |
| Y-Pipe Included | No, No, No |
| GTIN | 00086923420439 |