Shop Accessories for Your Vehicle
Each member company of the Hedman Performance Group is a specialist in the field they serve. Hedman hedders specializes in headers, Trans-Dapt Engine/transmission swap mounts, and Hamburger's focuses on oil pans. Working together, the HP Group companies join as one to develop comprehensive kits that include everything you'll need to safely, and properly, fasten the donor LS engine to the vehicle's chassis. Sold as a single part number, purchasing complete engine swap kit ensures the products have been developed to work with each other, and takes the guesswork out of choosing swap products.
This standard-duty header Swap-In-A-Box Kit is developed specifically for installing an LS engine and 4L60E or 4L70E transmission into 1968-72 GM A-Body passenger cars (i.e. Chevelle, El Camino, GTO, Cutlass, Skylark, 442 and others). This comprehensive kit includes a pair of BLACK-MAXX Satin-Black ceramic coated, mild steel, mid-Length headers with gaskets, bolts and exhaust adapters, a complete engine mount kit with hardware and rubber pads, LS swap engine oil pan with bolts, gaskets and special pick-up tube.
Kits with uncoated or polished-silver ceramic-coated headers are also available. Headers are backed by a limited lifetime warranty. All other components are covered for a full year from the date of purchase.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1972 | Buick GS |
| 1968-1972 | Buick Skylark |
| 1968 | Chevrolet Chevelle |
| 1970-1972 | Chevrolet Chevelle |
| 1968-1972 | Chevrolet El Camino |
| 1970-1972 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1968-1971 | Oldsmobile 442 |
| 1968-1972 | Oldsmobile Cutlass |
| 1968-1972 | Oldsmobile F85 |
| 1968-1972 | Oldsmobile Vista Cruiser |
| 1968-1972 | Pontiac GTO |
| 1968-1972 | Pontiac LeMans |
| 1968-1970 | Pontiac Tempest |
| Attributes | |
| Air Conditioning | Yes, Yes, Yes |
| Automatic Transmission - Column | Yes, Yes, Yes |
| Automatic Transmission - Floor | Yes, Yes, Yes |
| Baffled | No, No, No |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Catalytic Converter(s) Included | No, No, No |
| Chassis Compatibility | GRT, Masterbuilt, Rocket, Rayburn, Warrior, Barry Wright Style, CHEVY ONLY. Buick, Pontiac, Olds models require frame kit #9596. Sold separately, CHEVY ONLY. Buick, Pontiac, Olds models require frame kit #9596. Sold separately |
| Class | Late Models |
| Collector Attachment | Yes, Yes |
| Collector Bolts Included | Yes, Yes, Yes |
| Collector Diameter | 3" |
| Collector Size | 3", 3 in., 3 in. |
| Collector Style | Ball and Socket Flange, Ball and Socket Flange, Ball and Socket Flange |
| Contents | Headers; Engine Mounts; Oil Pan; related gaskets and Hardware, Headers; Engine Mounts; Oil Pan; related gaskets and Hardware, Headers, Gasket, Mounting Hardware |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Crank Shaft Wiper Included | No, No, No |
| Crossover Pipe Included | No, No, No |
| Cylinder Head | Factory Style, Factory Style, Factory Style |
| Cylinder Head Port Shape | D-Ports, D-Ports, D-Ports |
| Dipstick Included | No, No, No |
| Dipstick Port | No, No, No |
| Drain Plug Included | Yes, Yes, Yes |
| Drivetrain | 2WD, 2WD |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | NOT LEGAL FOR STREET USE ON '75-LATER MODEL YEARS! Legal for off-road use only., Not Legal For Street Use on '75-Later Model Years! Legal for off-road use only. |
| Engine | Chevy LS Series, Chevy LS Series |
| Exhaust System Dia | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Finish | BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic |
| Finish Type | BLACK MAXX- Black Ceramic-Metallic Coating, BLACK MAXX- Black Ceramic-Metallic Coating, BLACK MAXX- Black Ceramic-Metallic Coating |
| Flange Style | Standard, Standard, Standard |
| Flange Thickness | 3/8", 0.375 in., 0.375 in. |
| Gasket # | 27470 |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708998180 |
| Hazardous Material Code | N |
| Head Flange Gasket | 18567 |
| Head Flange Style | Standard, Standard, Standard |
| Header Construction | Standard-Duty, Standard-Duty, MILD STEEL- Standard-Duty |
| Header Fasteners Included | Yes, Yes, Yes |
| Header Finish | BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic, BLACK MAXX Satin Black Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Header Port Shape | Round, Round, Round |
| Header Style | Mid-Length Tube, Mid-Length Tube, Mid-Length Tube |
| Hedman Hedders (Included) | Yes, Yes |
| Hedman Hedders Included | Yes, Yes |
| IMPORTANT! | Some LS have dipstick in pan and will require drilling of dipstick port on block, Some LS have dipstick in pan and will require drilling of dipstick port on block |
| Installation Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| Kicked Out | No, No, No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Manual Transmission - Column | No, No, No |
| Manual Transmission - Floor | No, No, No |
| Material | Mild Steel, Mild Steel |
| Model/Trim Details | COUPE Models, CONVERTIBLES and EL CAMINOS |
| Motor Mounts (Included) | Yes, Yes |
| Motor Mounts Included | Yes, Yes, Yes |
| Mount Material | Mild Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Mounting Bracket Included | Yes, Yes, Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | 68-72 GM A-Body / LS Engine Swap Swap Kit, 68-72 GM A-Body / LS Engine Swap Swap Kit, 68-72 GM A-Body / LS Engine Swap Swap Kit |
| O.E. Replacement | No, No, No |
| O2 Provision | No, No, No |
| O2 Sensors | No, No |
| O2 Sensors Included | No, No |
| Oil Pan (Included) | Yes, Yes |
| Oil Pan Bolts Included | Yes, Yes, Yes |
| Oil Pan Capacity | 5 Qts. Capacity, 5 Qt. Capacity, 5 Qt. Capacity |
| Oil Pan Depth (in) | 2" at front of Oil Pan; 6" at Rear Sump, 2 in. at front of Pan; 6 in. at Rear Sump, 2 in. at front of Pan; 6 in. at Rear Sump |
| Oil Pan Finish | Red Painted, Red Painted, Red Painted |
| Oil Pan Included | Yes, Yes |
| Oil Pan Material | Steel, Steel, Steel |
| Oxygen Sensor Bung Included | No, No, No |
| Package Contents | Headers, Oil Pan, pickup, engine mounts and pads, gaskets, hardware, Headers; Engine Mounts; Oil Pan; related gaskets and Hardware |
| Performance | Yes, Yes, Yes |
| Pickup # | 2522, 2522, 2522 |
| Pickup Included | Yes, Yes, Yes |
| Port Shape | Round, Round, Round |
| Power Steering | Yes, Yes, Yes |
| Primary Tube Diameter (in) | 1.75", 1.75 in., 1.75 in. |
| Primary Tube Gauge | 16g, 16g, 16g |
| Product Type | Complete SWAP-IN-A-BOX Kits, Complete SWAP-IN-A-BOX Kits |
| Quantity | Sold as a set., Sold as a set., Sold as a set. |
| Reducer Outlet Size | 3" - 2-1/2" Exhaust, 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Reducers Included | Yes, Yes, Yes |
| Replacement Gasket | 27470, 27470, 27470 |
| Replacement Head Flange Gasket | 18567 |
| Replacement Headers | 68143, 68143, 68143 |
| Replacement Motor Mount Kit | 9906, 4600, 4600 |
| Replacement Oil Pan | 1108, 1108, 1108 |
| SDR Required Flag | N |
| Stroker Clearanced | No, No, No |
| Sump Location | Rear, Rear |
| Sump Style | Wet Sump, Wet Sump, Wet Sump |
| Transmission Compatibility | 4L70E, 4L60E, 4L60E |
| Transmission Mount/Crossmember (Included) | No, No |
| Transmission Mount/Crossmember Included | No |
| Transmission Type | Automatic Transmission, Automatic Transmission, Automatic Transmission |
| Tube Design | Stepped Conventional, Stepped Conventional |
| Tube Diameter | 1-3/4", 1-3/4 in. |
| Tube Length | Mid-Length Tubes, Mid-Length Tubes |
| Tube Material Thickness | 18g, 18g, 18g |
| Tube Size | 1-5/8" x 1-3/4" |
| Tuned | No, No, No |
| Variations | 46001, 46002, 46004, 46001, 46002, 46004, 46001, 46002, 46004 |
| Vehicle Family | A-Body (GM) 1968-72, A-Body (GM) 1968-72 |
| Vehicle Use | A-Body (GM) 1968-72 |
| Weld-Up | No, No, No |
| Welding Required | No, No, No |
| Windage Tray Included | No, No, No |
| with A.I.R. System | No, No, No |
| With EGR | No, No, No |
| Y-Pipe Included | No, No, No |
| GTIN | 00086923460046 |