Shop Accessories for Your Vehicle
These 5" Widesider XL Composite side bars are the ideal accessory to dress up your vehicle. They come with the Big Country "Super Grippy" foot pads that provide a large, slip-resistant surface.
5" WIDESIDER XL kit: Side bars + Brackets - 80" Long - Chrome finish - Composite construction with aluminum mounting rails. Available in lengths for extended and crew cab applications. Super Grip step pads allow easier, safer entry and exit. Bolt-on, no-drill installation for most applications. WIDESIDER brackets included. Limited lifetime warranty.
5" WIDESIDER XL kit: Side bars + Brackets - 80" Long - Chrome finish - Composite construction with aluminum mounting rails. Available in lengths for extended and crew cab applications. Super Grip step pads allow easier, safer entry and exit. Bolt-on, no-drill installation for most applications. WIDESIDER brackets included. Limited lifetime warranty.
- Compatible with Big Country Widesider mounting brackets.
- Composite construction with aluminum mounting trails.
- Limited Lifetime Warranty for both Chrome and Black finishes.
- SuperGrip rubber step pads for safer entry and exit.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2021 | Toyota Tundra |
This item is a package with the following components:
| Attributes | |
| Bar Color | Silver |
| Bar Material | Composite |
| Bracket Material | Mild Steel |
| California Proposition 65 | Yes |
| Category | Side Steps & Running Boards, Side Steps & Running Boards |
| Color | Chrome |
| Color/Material | Chrome Steel |
| Construction | Composite |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Design | One piece |
| Drilling Required | No |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome, Chrome |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708290300 |
| Hazardous Material Code | N |
| Includes | Side bars, mounting brackets, Side bars, mounting brackets |
| Installation Notes | No drilling required, No drilling required |
| Installation Type | No drilling required, No drilling required |
| Life Cycle Status Code | Available Only While Supplies Last |
| Material | Composite, Composite |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Price Change | Y, Y |
| Product Line | 5" WIDESIDER XL Kit: Bars + Brackets, 5" WIDESIDER XL Kit: Bars + Brackets |
| Product Notes | 390808 bars + 392895 WIDESIDER brackets, 390808 Side Bars + 392895 Mounting Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards, Side Steps & Running Boards |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval |
| Sheen Level | High Gloss |
| SideStep Size | 5 |
| SideStep Size (in.) | 5 |
| SideStep Style | Cab length, Cab length |
| Step Pad Color | Black |
| Step Pad Material | Polymer, Polymer |
| Step Pads Included | Yes |
| Style | 5" Widesider, 5" Widesider |
| Surface Width | 5 ", 5" |
| Tube Shape | Oval |
| Unit | Set, Kit |
| UPS Shippable | Yes, Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Warranty Time | 60 |
| GTIN | 00887753057679 |